tr

Ya dünyanın en zeki insanıysanız!

Ya dünyanın en zeki insanı siz olsaydınız? Zeka derken ilk aklımıza gelen elbette analitik zeka yani IQ. Daniel Goleman’ın aşağıdakji ifadesini baz alırsak, dünyanın en zeki insanı olsaydınız bile;  tek başına bu, sizi iyi bir lider yapmaya yetmezdi.

“Duygusal zekadan yoksun olan bir kişinin, dünyanın en iyi eğitimlerini almış, en analitik zihin ve zekaya sahip olması onun büyük bir lider olması için  yeterli değildir.” Daniel Goleman

Liderlik, insanların birlikte yaşadıkları ve yönetimin söz konusu olduğu her yerde gündemde olan önemli bir konu ve bu liderlik konusu insanlık tarihi boyunca hep üzerinde konuşulan ve bundan sonrada konuşulacak en temel konulardan birisi.

Günümüzde her şeyin hızlı bir değişim içinde olmasından dolayı liderlik anlayışının da bu hıza yetişmesi bekleniyor. Bu değişimin en önemli parçası olan çalışan profiline ayak uydurmak liderlerin olmazsa olmazlarından. Eski liderlik becerilerinde liderin çok zeki, çok çalışkan olması yeterliyken, günümüzde maalesef bunlar yeterli olmuyor. Liderlik yolunda ya da kariyerinizde ilerlerken başarıyı yakalamak için başka önemli bir şeye daha ihtiyacınız var: EQ

EQ yani Duygusal Zeka, kendi ve diğer insanların duygularını izleme, farklı duygular arasında ayrım yapabilme ve bu duyguları uygun etiket ve düşüncelerle davranışlarına yansıtabilme yeteneğidir. İyi bir haberim var: EQ, istendiği takdirde geliştirilebilir bir yetenek!

American Express tarafından 2013 yılında yapılan araştırmanın sonuçlarında Duygusal Zeka’nın,  şirketlerde performans ve liderlik ölçümlerinde en belirleyici faktör olduğu gözlemlenmiştir.

EQ süper kişilik veya karizma değildir.

EQ, çevremize karşı uyum ve empati geliştirebilmektir. Sorunlar karşısında sakin ve esnek kalabilmek, ekip arkadaşlarına karşı yardımcı, müşterilere karşı empatik olabilme, dinleme ve gözlem yapma yoluyla mümkün olmaktadır. Bundan dolayı son dönemlerde şirketler liderlerine  ve lider adaylarına koçluk hizmeti hatta koçluk eğitimleri aldırıyorlar. Koçluğun, Duygusal Zeka’yı geliştirme anlamında çok katkı sağladığına bende katılıyorum. Koçluğun en önemli kazanımlarından biri ve Duygusal Zeka’nın olmazsa olmazı “Öz-farkındalık” yani kişinin kendine dair farkındalığının olması çok değerli.

Öz-Farkındalık

Bu yetenek sizin güçlü ve zayıf yönlerinizi anlamak, duygularınızı tanımak, düşüncelerinizi ve davranışlarınızı  nelerin etkilediğini görebilmeyi sağlar.

Empati

Empati, siz tecrübe etmemiş olsanız dahi kendinizi karşınızdakinin yerine koyarak onun duygularını anlayabilmektir. İş hayatında en zorlu şey güven yaratabilmektir. Empati size, müşterilerinize veya ekip arkadaşlarınıza karşı güvenilir olmanızı sağlar.

Çalışma Ekipleri ve İşbirliği

Bugün profesyonel bir hizmet firmasında başarılı olabilmek için ekip arkadaşlarınızla uyum içinde çalışmanız gerekiyor. Aksi takdirde tüm takım başarısız oluyor. Çatışma veya anlaşmazlıkları, çevrenizle olan iletişiminizi dikkatlice yönetebiliyor musunuz? Bunu test etmenin en iyi yolu; “Başkaları sizinle çalışmaya istekli mi?” sorusuna vereceğiniz yanıt.

Eğer dünyanın en zeki insanıysanız ve yaşadığınız hayat bu zekaya karşılık gelmiyorsa Daniel Goleman’ın söylediklerini bir düşünün. Kendinizi geliştirmek için Duygusal Zeka 2.0‘ı bir deneyebilirsiniz.

Fügen Albayrak, PCC

Yorum Yap