tr

Bugün bir ortanca diktim. Bir gün güzel kokabilsin diye…

Ünlü düşünür Eflatun ‘’Yaşam bir oyun gibi yaşanmalıdır’’ demiş. O halde iş yerimizde üstün performanslı bir takımı kolayca oluşturabiliriz. İnsanları geliştirmek ve potansiyellerini ortaya çıkarabilmek için yaratıcı eğlenceli bir çalışma ortamı tasarlayabiliriz. Kendinize gülebilmeyi öğrendiğinizde tükenmeyen bir yaşam kaynağı bulmuşsunuz demektir.

 İnsanları eğlendirebiliyor musunuz? Özenli misiniz? Neşeli olmak ve yaptığınız işe tutkuyla bağlı olmak ruhunuza ve vücudunuza iyi gelecektir. Ahenkli bir çalışma ortamı yaratan yöneticiler çalışanlarını motive ederler. Motivasyon bana göre insan doğasını anlamak demektir. Mutlu bir takım bıkmış ve korkmuş bir takıma göre her zaman daha başarılıdır.

Birçok kişinin derinliklerine inme fırsatı bulduğunuzda aslında hepimizin özde aynı olduğunu anlarız. Fakat yıllar içinde yaşadığımız farklı olayları farklı yorumlamamız nedeni ile farklı yaşanmışlıklara sahibiz. Edindiğimiz savunma mekanizmaları, korkular, mücadele yöntemleri farklı. Çevremizde kimi kabul etmiyorsak bize rahatsızlık veriyorsa bize önemli bir mesaj veriyor demektir. Kendimizde görmek istemediğimiz yanlarımız sevemediğimiz taraflarımızı bize yansıtıyor olabilir. İnsanlar genelde kendi görüşlerini dile getirmektense başkalarının duymak istedikleri şeyleri söylüyorlar. Ben özgün olmak gerektiği görüşündeyim. Sizce hangi tablonun sanatsal değeri daha yüksektir bir orijinal tablo mu yoksa reprodüksiyon mu? Çünkü tek bir ‘’özgün’’ kendimiz vardır. Gerçek potansiyelimizi ancak özgün kendimiz olarak gerçekleştirebiliriz.

Özgün olmak bir miktar kendini gerçekleştirmek olarak da yorumlanabilir. Bedeniniz, zihniniz ve kalbiniz aynı şeye odaklandığında her şeyin ne kadar kolayca gerçekleştiğine inanamayacaksınız. Vasatlaştırma hastalığı var bazılarımızda sıradan olma hastalığı. Oysa boşlukları büyütmeden küçültebilmek, olduğu gibi sevebilmek lazım. Çevrenizdekilerin farklılıklarını keşfedebilmek oldukları gibi kabullenmek için kendinize bir fırsat verin.

Bugün bir ortanca diktim.

Bir gün güzel kokabilsin diye…

 

1 Cevap
 1. Yiğit Açıkbas

  Ayben hanım

  Yazınızla oynamıyorum .
  Oldukça hoş bır yazı , uzun zamandır oyun kelimesini kimse kullanmıyor….

  Peygamber ‘imizde sormuşlar hayat ne , diye…
  İnsan bir kare , dışında çektiklerin olduğu bir kare !
  Oklar gelir , eğer o çektiklere saplanır ıse oyuna devam demiş , karenin içine girer ıse “tecelli” gerçekleşir , demiş…
  Çektik ; ne demişler ?
  – Acılar !

  Biz ona deney , süreç vs vs gibi saçma sıfatlar koyduk…

  Bu hikaye yazınıza ödül olarak yazıldı .
  : )
  Sevgı ve saygılar

Yorum Yap