tr

Kötü Bir Yöneticiyle Başa Çıkmaya Çalışmak

Kötü bir patron ya da yöneticiyle karşı karşıya kaldığımızda huzursuz olur, kendimizi kapatmak ister ve farkında olmadan onun davranışlarını taklit etme eğiliminde olabiliriz. Bu durum genellikle işleri daha da kötü bir noktaya getirir.

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, patronların davranışları, çalışanların davranışlarını düşündüğünüzden daha fazla etkiliyor. Çalışanların kaygı ve öz saygıları, liderlerinin onları nasıl yönettiği konusunda önemli bir rol oynuyor.

Durham Üniversitesi’nden Profesör Susanne Braun, Bar-Ilan Üniversitesi’nden Profesör Ronit Kark ve Groningen Üniversitesi’nden Profesör Barbara Wisse tarafından yürütülen araştırmaya göre, kötü liderliğin çekirdeğinde üç ortak özellik bulunuyor: dürüst olmamak, hoşgörüsüzlük ve ihmalkarlık. Bu özellikler duygusal zekâsı düşük, dışadönük bir liderle birleştiğinde ciddi anlamda olumsuz sonuçlara yol açabiliyor.

Şaşırtıcı olan şu ki, sadece liderlerin değil, onu takip edenlerin karanlık tarafları da şirketlerdeki işleyiş için engelleyici faktörler olarak ortaya çıkıyor. Profesör Braun bu sonucu şu sözlerle açıklıyor: “Olumsuz sonuçlar için sadece liderlerin suçlandığı tek boyutlu görüşlerden giderek uzaklaşıyoruz”.

Araştırmacılar, bu araştırmayı oluşturmak için deneysel kanıtlardan gerçek hayattaki gözlemlerine kadar bir dizi teknik kullandılar. Liderlik ile ilgili çoğu çalışmada, çalışanların özellikleri liderlerinkiler kadar incelenmez ve suçlanmaz, ancak bu araştırma koleksiyonunda çalışanların rolü de özellikle inceleniyor. Çok sayıda gri alana sahip olan bu konuda, organizasyon yapısındaki kişilerin olumlu tarafları kadar olumsuz taraflarına da odaklanılması gerektiği anlatılıyor.

Bu çalışmanın yaratıcıları, araştırmadan elde edilen bulguların, kurumların ve liderlerin kötü davranışlarını belirleme ve sorunları çözmede yardımcı olmada faydalı olacağına inanıyor.

Davranışların arkasında yatan nedenlerin hesabını verebilme, örgütsel şeffaflık ve güven, saygı ve destek gibi değerler; birkaç kişinin genel organizasyon üzerindeki olumsuz etkilerini telafi edebilir. Koçluk kültürü; güven, saygı ve diğer olumlu değerleri geliştirmeye yardımcı olan bir diğer organizasyon kültürüdür.

Savannah Patton

Uluslararası Koçluk Federasyonu

Çeviren: Pınar Göker

Yorum Yap