tr

Koçlukta Boş Zamanın Önemi

Yakın zamanda girişimciler için iş dışında daha fazla boş zamana sahip olmalarının imkansızlığı, bu konuda yaşanan zorluklar, korkular ve sıkıntılarla ilgili bir araştırma yaptım. Biz koçların, boş zaman konusuna biraz daha yakından bakmamızın zamanı geldi.

Genellikle performans ve sonuçlara dayalı olarak koçluk yapıyoruz. Peki ya boş zamana değer biçmenin ve onu kullanmanın, performans ve sonuçlar üzerinde yapıcı bir etkisi olabileceğini düşünsek? Benim araştırmam tam da bunu gösteriyor.

Boş Zaman Değerlidir

Kendiniz için daha fazla boş zaman yaratmanız, başka kişilere kendinizi önceliğiniz olarak gördüğünüzü gösterir. Bu bir denge meselesidir; iş ve hayat arasındaki uyumdur. İyi bir liderin söyledikleri ile yaptıkları uyum içerisinde olmalıdır. Bu, kendi liderlik ettiğiniz gruplara göstermek için uygulayabileceğiniz harika bir örnektir.

Her gün yeni insanlarla tanışmak, güzel bir yemek yemek, dinlenmek ve kahve içmek için zaman ayıran insanları, yeterince verimli çalışmadıkları için eleştiririz. Ancak aslında hepimiz onların hayat tarzına özenir, ilk fırsatta onlarla aynı şekilde yaşamak için bekleriz.

Koçluk yaptığınız öğrencileriniz kendileri için yeterince zaman ayırdıklarında, işlerinde daha üretken olurlar. İş saatleri dışında bir hayatları olması, günün bitimine kadar daha çok işi bitirmek için onları motive eder. Önemli olmayan toplantıları erteler ya da iptal ederler ve sadece önemli olan, öncelikli işleri yapmak isterler ve fazladan işlerini delege ederler. Pareto prensibini düşünün, elde edilen sonuçların yüzde sekseni, yapılan işin yüzde yirmisinden gelir. İşlerin aslında ne kadar çabuk bittiğinin fark edildiği an, oldukça ilginç bir andır.

Eğer boş zaman önemli görülseydi, onu elde etmek için dağları yerinden oynatırdık. Peki, liderlik yaptıklarımız için, dahası kendimiz için onu nasıl öncelik haline getirebiliriz?

En son ne zaman birkaç gün boyunca işten uzak kalarak tatil yaptığınızı hatırlıyor musunuz? Peki, o birkaç günde ne kadar dinlenmiş hissettiğinizi? Kendiniz için bunu yeniden yapabileceğinizi söylesem? Herkesin boş zamanı var. Önemli olan, onu iş zamanı kadar değerli kılabilmek.

Boş Zaman İçin Koçluk Yapmak

Şimdi gelelim boş zaman kavramının koçluğa getirdiği mücadele, korku ve sıkıntılara.

Danışanınız stresli ve biraz boş zamana ihtiyacı olduğunu biliyor ama onu planlamaktan bile çekiniyor. Geri döndüğünde masasında birikecek olan işleri düşünüyor ve aslında haksız da değil. Sonuçta kim işini ondan daha iyi yapabilir ki? Fırsat tam da burada yatıyor.

Bu noktada danışanınızla boş zamanın faydaları ve daha fazla boş zaman kazanmak için yapılması gereken değişiklikler üzerinde çalışmanız gerekiyor. Ondan boş zamana sahip olduğu ve bundan büyük bir keyif aldığı anları gözünde canlandırmasını isteyebilirsiniz. Aslında bu, ondan işinde başarılı olduğunu gözünde canlandırmasını istemekten farklı değildir.

Eğer daha pratik bir yaklaşıma ihtiyaç duyarsanız, hedef belirleme sürecine boş zamanı ekleyebilirsiniz. Serbest zamanı, onun seyahat etme isteğiyle, ailesiyle daha fazla vakit geçirmesiyle ya da hobisiyle ilgili olabilir.

Üstelik bu boş zamanı yaratmak gerçekten de danışanınızın iş hayatını pozitif yönde etkileyebilir. Yeni prosedürler oluşturmak, başkalarını eğitmek ve astlarına yetki vermek gibi proaktif adımlar, işten uzaklaşma süreciyle bağlantılı olarak gelişebilir.

Bir saat, bir gün ya da bir hafta sonu fark etmeksizin, boş zamana sahip olmak inanılmaz sonuçlar ortaya koyabilir.

Bir dahaki sefer danışanınızın işten uzaklaşmaya ihtiyacı olduğunu hissettiğinizde, onu kendi için boş zaman ayırmaya teşvik edin ve iş dışındaki hayattan keyif almasına yardımcı olun.

Garry Schleifer, PCC

Çeviren: Pınar Göker

Yorum Yap