KOÇLUK FİYATLARI

Koçluk Seans Ücretleri Ne Kadardır?

Koçluk Fiyatı Nedir?

Koç ve danışan birlikte çalışma kararını aldıktan sonra bir ya da iki haftada bir saat düzenli olarak görüşmeye başlar. Danışan her haftanın getirdiği haftalık programlarını uygularlar ve koçuyla beraber belirlenen programa sadık kalır. Böylelikle devamlılığın getirdiği süreklilik, yapabilmeyi, öz güveni ve tabi ki kalıcı başarıyı getirir.

Ancak dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi koçun saat ücretleridir. Piyasada ücretsiz koç bulunabileceği gibi saat ücretleri 1.000 TL olan koçlar da bulunmaktadır. Ancak bizim önerimiz; saati 400 TL’nin altında olan koçlarla çalışmamanızdır. Ne de olsa boşu boşuna düşük ücretler ödemektense, hiç ödememek daha iyidir. Ancak gelin size matematiksel bir hesap yapalım. 

Örneğin bir yerde üst düzey yöneticisiniz (Bir koçun kendi geçmişinde başarılı olmasını bekleriz, kendisi gelirini artırmayı beceremediyse sizin isteklerinizi de yapmakta zorlanacaktır değil mi?) ve yaklaşık olarak 10.000 TL ücret alabiliyorsunuz. Ayrılıp gerekli eğitimleri alıp koç olmaya karar verdiniz. Çalışma hayatına başladıktan sonra bir günde alabileceğiniz maksimum danışan sayısı 3 olabilir. Daha fazlasına çıkarsanız kaliteli hizmet verme şansınız yoktur. Ayda 20 gün çalıştığınızı düşünsek, tam dolu olduğunuzda 60 danışanınız olabilir. Dolayısıyla 10.000 TL’yi 60’a bölerseniz size düşen ücret saat başına 170 TL olacaktır. Ancak bu rakam çıplak bir rakam olduğundan üzerine ortalama % 30 gelir vergisini ve % 18 KDV’yi de eklerseniz 347 TL’ye ulaşırsınız. 

Yani size daha düşük ücretlerle koçluk yapan birinin durumu şunlar olabilir. 

1) Koçluk mesleğinden para kazanmak istemiyordur. 

2) Koç olmadan önce yüksek ücreti hiç almamıştır, ya da koç olduktan sonra düşük ücrete razı oluyordur. 

3) Vergi kaçırıyordur. 

4) Talep gören ve müşterilerinin hayatında fark yaratan bir koç değildir. 

5) Kendini geliştirmek için eğitimlere para harcayamıyordur. 

Şimdi seçimler sizin.