tr

Koç Gibi Dinlenmek!

koçluk

Koçların büyük bir çoğunluğu profesyonel hayatlarında birden fazla rolü aynı anda üstlenirler. Biz sadece danışanlarımızla koçluk seansları düzenlemekle kalmaz; eğitimler verir, kendi işlerimizi yönetir, pazarlama ve satış faaliyetleriyle ilgilenir, tüm bunları yaparken de günceli yakalamak için kendimizi sürekli geliştiririz. Bu durum, gün içinde birden fazla işle uğraştığımız anlamına gelir. Peki, tüm bunları yaparken kendi hayatımızdaki dengeyi nasıl bulabiliriz?

Günümüzde meşgul olmak moda haline geldi, dinlenmek ise lüks zevkler arasında görülüyor. Yapılacaklar listemiz bize kendimizi daimi olarak suçlu hissettiriyor. Bazılarımız amaçları için durmaksızın çalışırken, hayatın ellerinin arasından akıp gittiği düşüncesine kapılıyor.

Hedeflediğimiz her şeyi başardığımız zaman dinleneceğimizi düşünmek kolay, ancak gücümüzün son noktasına kadar çalışmak bizim önce dikkatimizi ve yaratıcılığımızı azaltıyor, sonrasında tükenmişliğin pençesine düşmemize neden oluyor. Peki, danışanlarımıza mümkün olan en iyi şekilde hizmet verebilmek için nasıl taze ve odaklanmış kalabiliriz?

Her şeyden önce, kendinizi tanıyın! Yaklaşan enerji düşüşü belirtilerini fark etmeyi öğrenin. Bu bir esneme, baş ağrısı, açlık sinyali ya da konsantrasyon eksikliği olabilir. Sonra hemen harekete geçin ve kendiniz için bir şeyler yapın. Kahve içmek genelde doğru seçim değildir, bunun yerine suyu seçin. Kendinize kısa bir mola verin; pencereden bakın, derin bir nefes alın, yürüyüşe çıkın, birkaç yoga pozu deneyin, meditasyon yapın ya da biraz kestirin. Bunlar sadece genel fikirler, ancak öğrencilerinizle yapacağınız seanslar arasında gerçekten dinlenmenizi sağlarlar.

Atacağınız ikinci adım, günlük planınıza daha fazla dinlenme zamanı eklemek olsun ve bunu gerçekten öncelikli işleriniz arasında görün. Vücudumuz ve beynimiz hiç dinlenmezse etkili biçimde çalışamaz. Boş zamanlarınızda ofisten çıkın ve eğlenceli bir şeyler yapın. Evden çıkın ve arkadaşlarınızı ziyaret edin. Doğada vakit geçirin. Bahçenize bakın, evcil hayvanlarınızla ya da çocuklarınızla oynayın. Hiçbir amaca hizmet etmeyen zevkli bir şeyler yapın. Roman okuyun, banyo yapın, müzik dinleyin, egzersiz yapın. Hiç ama hiç rahatlatıcı olmayan sosyal medyadan ve televizyondan uzak durun. Beyninizi sürekli gereksiz bilgilere maruz bırakırsanız, onun hiçbir zaman tam olarak gevşeyememesine neden olursunuz.

Sıkı çalışıyorsanız, sıkı dinlenmeniz gerekir. Bu yüzden hafta sonu iş yapmama kuralı edinin ve bunu uygulayın. Arada bir hiç iş yapmadan bir gün geçirin. Bunu da işleriniz gibi incelikli olarak planlayın. Kendinize 1-2 günlük molalar verin, sonra daha uzun tatiller planlayın. Bu tatili evinizi düzenlemeye değil, sadece kendinizi dinlendirmeye ayırın. Farklı yerlere gidin, çevrenizi değiştirin ve bunu düzenli olarak yapın. Bunun işinizi olumsuz yönde etkileyeceğini düşünerek endişelenmeyin; tam aksine bu küçük molalar size gelişmeniz için gereken bakış açısı ve enerjiyi verecektir. Sonuç olarak; iyi dinlenmek, kaliteli işlerin özellikle de koçluğun bir numaralı kuralıdır.

Yazar: Halina Czubała

Halina Czubała bir Yaşam Koçu ve Kariyer Koçudur. Polonya’da koçluk eğitimleri vermektedir. İnsanların tam potansiyelini gerçekleştirmelerini sağlamak ve onları desteklemek için çalışmaktadır. Halina,  Polonya Jagiellonian Universitesi’nden Psikoloji Yüksek Lisans Bölümü’nden mezun olup hayatını günlük stresi azaltmaya ve danışanlarının zihinsel gücünü artırmaya adamıştır.

Yorum Yap