tr

İş Stresini İşte Bırakmanın 5 Yolu

Firaz, geçtiğimiz dokuz yıl boyunca çeşitli roller üstlendiği 1 milyar dolarlık şirkete CEO olarak atandı. Bu pozisyonu uzun süre boyunca çok istemişti, ancak şu an elindekilerle mutlu olmaktan çok uzaktı.

İşi birçok açıdan stresliydi. Yönetici ekibi artık onun sorumluluğundaydı. Özellikle uzun süre boyunca onlarla akran olarak çalıştıktan sonra onları yönetmek zorunda olmak Firaz’ı şaşkına çevirdi. Bir başka stres kaynağı, stresin yönetim kuruluydu. Yeni hükümet düzenlemeleri ve rekabetin tam ortasında şirketi ileriye taşıma sorumluluğu, içindeki korkuyu ve yetersizlik duygularını körükledi.

Tüm bunlara ek olarak, ev hayatında da kendini başarısız hissediyordu. CEO görevini kabul etmeden önce, karısına ve çocuklarına her gün akşam yemeğinde evde olacağına söz vermişti. Fiziksel olarak yemek masasında olmasına rağmen, aklı işiyle ilgili yapması gerekenlerdeydi. Küçük şeyler yüzünden sinirleniyordu. Uyanık olması gereken anlarda (çocuklarına kitap okurken) uyuyor, uyuması gereken zamanlarda (gece 03.00’te) uyanıyordu.

Firaz’ın çalışma baskısı, ev yaşamına da sızıyor ve stresini hafifletecek en önemli kaynağının da önünü kesiyordu; ailesinin.

Bu şekilde hissetmek için CEO olmanıza gerek yok. Stres, çoğu işin bir parçasıdır. İşte sizi desteklemek isteyen insanların da hayatına stres katmadan, iş stresini işte bırakmanızın beş yolu:

İletişim Kurun

İş stresini geride bırakamadığınız için evde tam olarak varlık gösteremediğinizde, aileniz onlara değer vermediğinizi düşünebilir. Bunu düşünmelerine engel olmak için, işte olup bitenler hakkında şeffaf olun. Örneğin Firaz, “Yeni görevimi öğreniyorum ve bu benim için büyük bir adım” demeyi öğrendi. Ailenize kendinizi bunalmış hissettiğinizi ve işleri yoluna koyana kadar çok fazla iş telefonuna cevap vermeniz gerektiğini söyleyebilirsiniz. Aklınızda ne olduğunu söyleyerek, öfke patlamaları yaşamanın önüne geçebilirsiniz.

Aynı zamanda, sorunlarınızı anlatırken ailenizi aşırı derecede endişelendirmemeye gayret gösterin. Firaz, işiyle ilgili endişelerini anlattıktan sonra, kızının ona haftalık maaşını verdiğini anlattı. Onu gereğinden fazla endişelendirdiğin anlayan Firaz, “İş hakkında strese girmeme rağmen, istediğim iş bu ve bunu yapmaktan heyecan duyuyorum. Endişelendiğim konu, yeni rolümü öğrenmek. Bu da yakın zamanda çözüme ulaşacak” diyerek ailesinin aşırı derecede kaygılanmasının önüne geçti.

Eve Gitmeden Önce Kendinize Mini Bir Geçiş İçin Zaman Ayırın

İşten eve dönerken, ruh halinizi değiştirmek için kendinize zaman ayırın. Firaz, eve giderken göl kenarında küçük bir mola vermeye başladı. Arabasını durdurdu ve iki dakika boyunca manzaraya bakmak için bir banka oturdu. Bu günlük ritüel, işle ilgili meseleleri (en azından akşam yemeği sonrasına kadar) kapatmak ve evde bir dizi farklı etkileşime girmek için kendisini hazırlamasını sağladı. Bir ruh halinden diğerine kasıtlı olarak geçiş yapmak için kendinize bazı ritüeller yaratabilirsiniz. Eğer işe metroyla gidip geliyorsanız, odağınızı ailenize yönlendirmek için duraktan ayrılmadan önce ailenizin bir fotoğrafına bakabilirsiniz.

Paylaşımcı Olun

Aileniz size destek sağlar ve sizin stresinizle ruh halinize karşı duyarlıdır. Aklınızdakilerle ilgili iletişim kurmak faydalı olsa da, bunlarla ilgili tüm bastırılmış duygularınızı onlara boşaltmadığınızdan emin olun. Yüksek stresli zamanlarda sizi destekleyebilecek güvenilir bir arkadaş, meslektaş veya bir koçla iletişime geçin. Böylelikle endişelerinizi tarafsız bir ortamda giderdikten sonra, ailenizin yanına stresten arınmış bir şekilde gidebilirsiniz.

Bir Gün Ayırın

Ailenize hangi günü tamamen onlarla geçireceğiniz ve hangi günde eve geç geleceğinizle ilgili bilgi verin. Bugünde akşam yemeği için evde olmayabilir ve işlerinizi toparlayabilirsiniz. Ardından ailenizle geçireceğiniz günde, işin zamanınızı almasına izin vermeyin. Ailenizin de bugün için kendisini hazırlayabilmesine olanak sağlamak için planlarınızı birlikte yapın.

Şükredin

Araştırmalar, şükretmenin stresi azaltmanın yanı sıra farklı birçok yararı olduğunu ortaya koymaktadır. Eve gitmeden önce, çalışma gününüzü gözden geçirin. Ne kadar küçük olursa olsun, olumlu gelişmeler için şükredin.

Firaz, iş stresini işte bırakmayı öğrendikten sonra, çocuklarına odaklanmak için daha fazla zamana sahip oldu. Bu zaman, onun endişelerine daha geniş bir açıdan bakmasını, dinlenmesini ve stresiyle daha kolay başa çıkmasını sağladı. Artık doğru yerde, doğru zamanda uyuyabiliyordu. Bu dönüşüm, çocuklarının ruh halinin olumlu yönde değişmesinde de etkili oldu.

Siz de stresinizi proaktif şekilde yöneterek, stresin üzerinizdeki gücünü azaltabilir ve iş – yaşam dengenizin kontrolünü yeniden kazanabilirsiniz.

Sabina Nawaz, Global CEO Koçu

Yorum Yap