Nasıl daha iddialı ve özgüvenli görünürüm?

Koçluk Eğitimi

Siz de sosyal yada profesyonel hayatınızda iddialı ve kendinize güvenen biri degilseniz; insanlara ‘hayır’ diyemiyorsanız ve bunu yaptıgınız taktirde insanlar tarafından kustah yada kibirli davranıslara sahip olan biri olarak algılanacagınızı dusunuyorsanız; asagıda verilen kucuk ipucları ile bu durumu yonetebilirsiniz. Cunku istemediginiz birseyleri sırf insanlara hayır diyemediginiz icin yapmak, size zaman zaman suistimal etmelerine sebep olurken; diger taraftan bu durum sizi oldukça mutsuz edebilir…

1.Anlasılır İletisim Yontemi :

Insanlarla iletisim kurarken dusuncenizi yada varsa sikayetinizi direkt, acık ve tam olarak dile getirin.

2.Sorumluluk Alın :

Yapmak istediginiz hareketten yada bulunmak istediginiz durumdan utanıp uzaklasmayın. Neyi yapmak istiyorsanız o durumu secin ve yapın; ve bunu gerceklestirirken tum sorumlulugu uzerinize alın..Ornegin ‘biz dusunuyoruz’ yerine ‘ben dusunuyorum’ demeyi deneyin.

3.Ozur Dilememeniz Gerekmedikce Bunu Yapmayın :

Birine birseyler hakkında konusmadan once yada konustuktan sonra, oncesi ve sonrasına ozur eklemeyin; cunku bunu yapmak, soylediginiz seyin tum guc ve parlaklıgını yok eder, etkisini azaltır.

4.Guclu Bir Sozlu Ifade Teknigi ve Beden Dili Kullanın :

Konusurken dikkat etmeniz gereken en onemli sey; dogru bir ses tonu ve beden dili kullanmaktır. Ornegin kendinize konusmayın; sesinizde titreme olmasını engellemeye calısın. Bunun yerine, goz kontagı kurmayı deneyin; saglam, guvenilir ama normal bir ses tonuyla..

5.Soyledikleriniz Dinleniyor mu?

Insanlarla konusurken, onların sizi dinleyip dinlemedigini ogrenmek icin; onlardan sizin dusuncenize katılıp katılmadıklarını, varsa sikayet yada eklemek istedikleri seyleri sorun; ve bunu yaparken her zaman tesvik edici ve cesaret verici olun.

Ama sakın insanların, size gerekçeler sıralamaya başladıklarında, sizi anlamadıkları yada yanlıs anladıklarına takılıp kalmayın.

6.Kendi Guvenli Bolgenizin Dısına Cıkın :

Kendinizi guvende hissetmediginiz herhangi bir kisi yada durum var ise; bundan kacmayın. Aksine, kendinizi bu tur durumların icine itin; bunu yaparak aynı zamanda kendi yeni iddialı kisiliginiz icin pratik yapmıs olacaksınız.

Ama yine de kesin olarak emin oldugunuz, ve onlara yaklasmanın guc olacagı insanlar tanıyorsanız; bu tur insanlara karsı guvenle yuruyun; ve konusmaya baslamadan once mutlaka gulumseyin.

7.Olayın Ozune Sadık Kalın :

İddialı olmak ya da kendine guvenli gorunmek; birseyleri one surerek dusuncelerizin yada sikayetlerinizin desteklenmesini beklemek anlamına gelmez. Her zaman olayın ozune sadik kalmayı deneyin, olayı buyutup abartmayın. Ve kesinlikle gercekci gorunmenin duygusal gorunmekten daha iyi sonuclar verdigini hatırlayın.

8.Gercekci Olmayı Surdurun :

Eger insanlarla zor bir durum icindeyseniz; kesinlikle kisisel goruslerinizi ortaya koymayın. Ornegin; ‘sizi sıkıcı buluyorum’ demek yerine; kibarca size karsı tavır alarak konusan kisiye ‘size bu sekilde konusmasından kacınması’ gerektigini belirtin.

9.Iddialı Kisilik Rolune Sahip Olan Modelleri Gozlemleyin :

İddialı ve kendine guvenli insanları izleyin, size gore onları basarıya goturen kelime, ses tonu ve beden dilini ornek alın. Bu davranıslarda olusan bir liste yapın ve portfoyunuze ekleyin.

10. Kendinizi Odullendirin :

İddialı ve kendinden emin, yaptıgınız her davranıs icin, bunları bir yere not alın ve kendinizi odullendirin. Ve bu davranıslarınızı insanlar size geribildirim verene kadar tekrarlayın; cunku bu sizin esas odulunuzdur.

Bununla birlikte, eger basarılı olamadıysanız cesaretinizi kırmayın. Sadece nerede yanlıs yaptıgınızın farkına varın ve bunu bir sonraki denemenizde duzeltin.

*www.CoachingAcademyBlog.com* sayfasından Sevil Yavuz tarafından Türkçe’ye çevirilmiştir.

 

Koçluk Eğitimi

Paul Ekman

 

Yorum Yap