tr

Girişimcilerin Kendilerine Sormaları Gereken 5 Önemli Soru

Odak noktanızı ve kaynaklarınızı nasıl en iyi şekilde yönlendirebileceğinizi merak ediyorsanız, kendinize Peter Drucker’in en önemli beş sorusunu sorun.

Her girişimcinin bildiği gibi, kuruluşunuzun kaynaklarını en iyi şekilde yönetmek için karşınıza çıkan birçok iyi ve kötü fikir vardır. Yönetim gurusu ve aslında çoğu girişime koçluk yapan Peter Drucker, Peter Drucker’ın En Önemli Beş Sorusu; Bugünün Liderleri İçin Sürdürülebilir Bilgelik başlıklı oldukça ilgi çekici bir kitap yazdı. Peter Drucker, bu kitabında girişiminizin odak noktasını nasıl bulacağınız ve kaynaklarınızı nasıl yöneteceğiniz hakkında bilmeniz gereken her şeyi özet olarak ve çok açık bir şekilde anlatıyor.

Drucker’in size yönelttiği soruları kendinize sormak için zaman ayırın ve karşılığında verdiğiniz cevapları dikkatlice dinleyin. Bu soruların, işinizin geleceğinde önemli farklar yaratacağından emin olabilirsiniz.

  1. Misyonunuz Nedir?

Her işletmenin var olmak için bir misyona ihtiyacı vardır ve bu misyon genellikle beyan edilir. Misyonunuz, çekmecenizde duran ayrıntılı bir belge olmamalı, kuruluşunuzun ve çalışanlarınızın haftanın her günü yaşadığı bir bildirim olmalıdır. Drucker’a göre, etkili misyon bildirimi, kısa ve keskin şekilde odaklanmış olmalı. Tişört üstüne yazılan bir mesaj gibi net bir mesaj iletmelidir. Misyon, sizin yöntemlerinizi değil, yaptığınız şeyi neden yaptığınızı anlatmalıdır.

  1. Müşteriniz Kim?

Drucker’a göre “Müşterimiz kim” sorusuna yanıt verebilmek, bir liderin şirketine dair yapması gereken en önemli şeylerden biri. Hangi müşterilerin şirketinize değer verdiğini belirlemek, almak istediğiniz sonuçları tanımlamanıza ve planlarınızı bunun üzerine kurmanıza temel sağlar. Müşterilerinizin kim olduğunu belirledikten sonra, onların ihtiyaçlarını karşılamak için planlarınızı yapmaya odaklanabilirsiniz.

  1. Müşteri Değeriniz Nedir?

Atmanız gereken bir sonraki adım, müşterilerinizin değerlerinin ne olduğunu ve ne için para ödemek istediklerini bulmak. Ancak bu, cevaplanması kolay bir soru olmaya bilir. Müşteri değeri, onların ihtiyaçlarını ve isteklerini tatmin eden şeydir, bu soru net olarak sadece müşteriler tarafından cevaplanabilir. Müşteri değerinin ne olduğu, işletmelerin kendilerine en sık sordukları sorulardan biridir.

  1. Sonuçlarınız Nelerdir?

Her girişim, sonuçlarını da beraberinde getirecektir. Bu sonuçlar düzenli şekilde toplanmalı ve gözden geçirilmelidir. Drucker’a göre, ilerleme ve başarı, niteliksel ve niceliksel terimlerle değerlendirilebilir. Bu ikisi iç içe geçer ve birbirlerine ışık tutar. Sonuçlarınızın yalnızca ne olduğunu değil, aynı zamanda onları nasıl değerlendirebileceğini de bildiğinizde bu veriler girişiminizin geleceği için size ışık tutacaktır.

  1. Planınız Nedir?

Günümüzde her şeyin ne kadar çabuk değiştiği göz önüne alındığında, bir plan yapmak her zamankinden daha önemlidir. Bir planın etkili olması için belirli unsurları içermesi gerekir. Drucker’a göre bir plan, kuruluşun amacının ve gelecekteki yönünün kısa bir özetidir. Plan; misyon, vizyon, hedefler, eylem adımları, bütçe ve değerlendirmeyi içerir. Bu soruya cevap veremezseniz, nereye gideceğinizi ve oraya nasıl varacağınızı bilemezsiniz.

Peter Drucker’ın beş sorusu birlikte ele alındığında, bir işi başarılı kılan şeyin özü ortaya çıkar. Alacağınız cevaplar, etkili ve kârlı bir girişim oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz yol haritasını size sunacaktır.

1 Cevap

Yorum Yap