tr

DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) Yaratıcılığı Güçlendiriyor mu?

DEHB üzerine yapılan bilimsel araştırmalar, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sahip olan kişilerin, yaratıcılık açısından diğer kişilere göre daha gelişmiş olduğunu ortaya koyuyor. DEHB eğilimi olan insanlar; pazarlama, ürün tasarımı, teknoloji ve bilgisayar mühendisliği gibi inovasyon ve gelenekselin dışında bakış açısı gerektiren alanlarda daha değerli katkılarda bulunabiliyor.

Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, DEHB sahibi olan ve olmayan öğrencilerden yeni bir meyve icat etmeleri istendi. DEHB olmayan öğrenciler elma ve çilek gibi meyvelerin üzerinde küçük değişiklikler yaparken, DEHB sahibi olan öğrenciler tamamen orijinal ve benzersiz meyveler tasarladılar.

Araştırmanın yaratıcısı Holly White’a göre, DEHB olan kişiler, yeni bir şey yaratmak konusunda diğer kişilere göre çok daha esnek bir bakış açısına sahip. Bu kişilerin, dünyada var olan örneklere güvenmektense, yeni bir şey yaratma olasılıkları çok daha yüksek. Bu kişiler yeni bir ürün oluştururken, zaten var olana bağlı kalmayı tercih etmiyor. Bunun yerine yeni bir şey yaratmak veya icat etmek için sahip olduğu yaratıcılıktan ve problem çözme yeteneklerinden yararlanıyor.

Siz veya çocuğunuz DEHB sahibi iseniz ve odaklanmakta zorlanıyorsanız, tamamen yaratıcı bir şekilde düşünmeyi deneyin. Hatta biraz mola vermek için yaratıcılık gerektiren farklı bir göreve geçin.

Bu durum koçluk için de geçerli. İnsanların zihninin nasıl çalıştığını anlamak ve danışanlarınızdan en iyi sonucu almak için, bir görevi onlardan en etkili şekilde nasıl isteyeceğinizi öğrenmek son derece önemli. Yaratıcı, ucu açık sorular sorun, inovasyon içeren egzersizleri deneyin ve sorunları ortadan kaldırmak için yeni yollar bulun.

Savannah Patton, İletişim Bölümü, ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu)

Çocuğunuzda DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) varsa size kaynak önerilerimiz şunlardır.

  1. Yavaşlamayı ve Odaklanmayı Öğrenmek (Kathleen G. Nadeau, Ellen Dixon)
  2. Yavaşla Pisican! (Emma Hughes)
  3. Bütün Köpekler Hiperaktiftir ve Odaklanmakta Zorlanırlar (Kathy Hoopmann)
  4. Kori’nin Hikâyesi; DEHB ile Yaşayan Bir Çocuğun Kitabı (Jeanne Kraus)
  5. Dönüşüm DEHB-Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu  (Tonya K. Lippert, Greg Crosby)

 

Yorum Yap