tr

Çocuklar İçin “Onarıcı Adalet” Ne Demektir?

Gülümsemek mutlu olduğumuzu gösterir. Her ne kadar insanoğlu iyi şeyler nedeniyle mutlu olsa da biriyle dalga geçmek de bizi mutlu edebilir. İşte tam bu yüzden yüzünüze gülen birinin sizi gördüğü için mutlu olduğunu mu yoksa sizin durumunuzla dalga geçtiği için mi güldüğünü kolayca bilemezsiniz. Eğer duyguları okuma konusunda bir mikro-mimik uzmanı değilseniz çoğu olayda gülümsemenin nedenini anlayamazsınız. İnsanlar birbirlerini niyetlerine göre değil davranışlarına göre yargılarlar. Bu çocuklarda çok daha önemlidir, sadece basit yanlış anlaşılmalar büyük düşmanlıklara, çetelere ve uzun süren küskünlüklere neden olabilir. Özellikle okul dönemi bir çocuğun hayatı boyunca kuracağı ilişkilere yön verir. Bir an için düşünsenize okulda yaşadığınız bazı olaylar hala hafızanızda canlı değil mi?

“Onarıcı Adalet” ya da orijinal adıyla “Resorative Justice” çocuklar arasındaki ilişkileri yöneten uzmanlar ve aileler açısından çok önemlidir. Kısaca bahsetmek gerekirse, bir sorun sebebiyle yaşanan çatışmayı, adil bir şekilde ve insani ilişkilerin sürdürülebilirliğini temel alan bir yapıda yönetmek denilebilir. “Onarıcı adalet”, öğretmenlere, öğrencilere ve velilere saygılı olma, dinleme ve yeni perspektifleri deneme becerisi kazandırıyor. İlişkileri ve küçük anlaşmazlıkları çok fazla büyümeden çözebilme yetisi sağlıyor.

İnsanlar, kimi zaman ufacık sorunları ‘kocaman’ görür yani sadece gözlerinde büyütür. Genellikle, biriyle tartıştıktan ya da sorun yaşadıktan sonra o kişiyi görmezden gelmek isterler. Daha sonra iki kişi arasında yaşanan bu gerginlik öyle büyür ki iki tarafın haberi olmadan kocaman duvarlar örülür. Konuşulmayan ya da duyguların paylaşılmadığı her an duvarlara bir yeni taş eklenir.

İşte, böyle durumlar için “onarıcı adalet” kavramı devreye giriyor. Çocukların, ebeveynlerin, yetişkinlerin, öğretmenlerin ve sosyal hizmet görevlilerinin onarıcı adalet kavramına yakınlaşması daha iyi bir çevre yaratacaktır.

İşte, unutulmaması gereken temel Onarıcı Adalet kuralları:

  • Herkesin kendine özgü bir bakış açısı var.
  • Davranışlarımız; düşüncelerimize ve duygularımıza bağlı.
  • Her eylemin bir sonucu var.
  • İhtiyaçlar önemlidir.
  • Sorun yaşadığın kişi, çözüm bulmak için en iyi yerdir.
  • Başka yol kalmayana kadar diyalog her zaman en iyi yoldur.

Bu kavramı daha iyi anlatmayı hedefleyen “Ne Bakıyorsun?” hem ebeveynler hem de çocuklar için iyi bir kaynak. Kitabın tamamı bildiğiniz Çizgi Roman… Görsel yoğunluğu bir çocuğun okumasını ve anlamasını çok kolaylaştırıyor.

Jack ve Ryan, ufacık bir problem yüzünden tartışıyorlar hatta işin içine şiddet de giriyor. Jack, Ryan’ın ona neden bakıp güldüğünü bilmiyor. Ryan, Jack’in ona neden vurduğunu bilmiyor. Bu sorunu nasıl çözeceklerini ise hiç bilmiyorlar. Bu kitap, Jake ve Ryan’ın arasındaki anlaşmazlığın büyük bir kavgaya dönüşmesinden bahsediyor. Öğretmenleri ise, empati yapmaları ve olumsuz duygularını olumlu duygulara çevirmeleri için “onarıcı adalet” ve “onarıcı görüşme” yöntemlerini kullanıyor.

Bu kitap, okullara ve ebeveynlere mutlaka gösterilmeli. “Onarıcı adalet” kavramının bilincinde olan kişiler, her zaman için hikâyenin bir iç yüzü olduğunu bilirler. Bu keyifli çizgi roman, hikâyelerin parçalarının nasıl birleştiğine ve doğru bir yöntem uygulandığında nasıl iyileşme gösterdiğine dair harika bir kitaptır.

Sola Kidz etiketiyle raflarda yerini alan, Pete Walls tarafından kaleme alınan, Joseph Wilkins tarafından resimlenen ve Hale Özdemir tarafından Türkçe’ye çevrilen “Ne Bakıyorsun?” hem çok keyifli hem de çok faydalı!

Yorum Yap