tr

Akıllı Telefonlar ve Tabletler İki Yaşın Altındaki Çocuklarda Zihinsel Sağlık Sorunlarına Yol Açıyor

Bilim adamları, iki yaşından küçük çocukların akıllı telefon ve tablet kullanımı nedeniyle zihinsel sağlık sorunları yaşadığını söylüyor.

Çocukların günde sadece bir saati bile bir ekrana bakarak geçirmesi, endişeli ya da depresif hissetme olasılıklarını artırmak için yeterli olabiliyor. Yoğun akıllı telefon ve tablet kullanımı; çocukların daha az meraklı olmalarına, görevlerini bitirmemelerine, duygusal olarak daha az stabil olmalarına ve kişisel kontrollerinin azalmasına neden oluyor.

Akıllı cihazların kullanımı en çok gençlerin zihinsel sağlığı üzerindeki etkili olsa da, 10 yaşın altındaki küçük çocukların gelişmekte olan beyinleri de bu cihazların kullanımından olumsuz yönde etkileniyor.

Bununla birlikte, yapılan araştırmalar “zombi” çocukların her gün akıllı cihazların başında yaklaşık beş saat harcadıklarını gösteriyor.

San Diego Eyalet Üniversitesi ve Georgia Üniversitesi’nden araştırmacılar, akıllı telefonlara harcanan zamanın, zihinsel sağlık sorunlarının ciddi ancak önlenebilir bir nedeni olduğunu söylüyor.

Profesörler Jean Twenge ve Keith Campbell, “Akıl sağlığı sorunlarının yarısı ergenlik döneminde gelişiyor” diyor. “Bu popülasyondaki zihinsel sağlık sorunları ile bağlantılı faktörleri belirlemeye ihtiyacımız var. Çocukların ve ergenlerin boş zamanlarını nasıl geçireceklerini değiştirmek ise, belki de değiştirilebilecek faktörlerin en basiti”.

Ebeveynlerin ve öğretmenlerin, çocukların okurken, sosyalleşirken, yemek yerken ve hatta spor yaparken çevrimiçi ortamda geçirdikleri süreyi azaltmaları gerekiyor. Profesör Twenge’e göre, iki ila beş yaş arasındaki çocukların akıllı cihaz kullanımının günde bir saati geçmemesi gerekiyor. Ayrıca benzer bir sınırın (en fazla iki saat) okul çağındaki çocuklara ve ergenlere de uyarlanması gerekiyor.

Araştırmacılar, 2016 yılında ülke çapında yapılan bir sağlık araştırması kapsamında, yaşları 2 ila 17 arasında değişen 40.000’den fazla ABD’li çocuğun, ebeveynleri tarafından sağlanan verilerini analiz ettiler. Ankette gençlerin tıbbi bakımı, duygusal, gelişimsel veya davranışlar sorunları ve günlük ekran süreleri hakkında sorular soruldu.

Ekran başında günde yedi saatten fazla zaman harcayan ergenlerin anksiyete ve depresyon oranlarının, bir saatini geçirenlere kıyasla iki kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Ergenlerdeki ekran süresi ve kişisel refah arasındaki bağın, çocuklara oranla daha güçlü olduğu ortaya konuldu. Dört saatlik ılımlı akıllı cihaz kullanımı bile, günde bir saate göre çok daha düşük refah seviyesine neden oldu.

Yüksek oranda akıllı cihaz kullanımı olan beş yaşından küçük çocuklar, diğer çocuklara oranla iki kat daha fazla öfke patlaması yaşıyor. Bu çocukların heyecanlandıklarında sakinleştirilmeleri de daha güç oluyor.

14 ila 17 yaş arasındaki gençlerden günde 7 saati ekran başında geçirenlerin 10’da 4’ü günlük görevlerini yerine getiremiyor.

Her gün bir saatini ekran yaşında geçiren 11-13 yaşları arasındaki çocukların 10’da 1’i, merak duygusunu yitiriyor ve yeni şeyler öğrenmekle ilgilenmiyor.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü, çocuk ve ergenlerin genellikle boş zamanlarında ekranlara ortalama beş ila yedi saat harcadıklarını tahmin ediyor. Bunun sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinin kanıtları da her geçen gün artıyor. Ekran süresi fazla olan çocukların, depresyon ve anksiyete gibi zihinsel sağlık sorunları yaşamalarının olasılığı da yükseliyor.

Bu yıl Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Hastalık Sınıflandırmasının 11. revizyonunda oyun oynama bozukluğunu da hastalıkların arasına dahil etmeye karar verdi.

Uzmanlar bağımlı çocukları uyarıyor: ekran bağımlısı olan çocuklarda uykusuzluk, obezite ve siber zorbalığa maruz kalma riski artarken, bu çocuklar yüz yüze iletişim kurarak edinilen kıymetli sosyal iletişim becerilerinden de mahrum kalıyor.

Yorum Yap